Bezsenność u seniorów

Czym jest i jak działa Zolpidem?

 Zolpidem to substancja o działaniu nasennym. Z chemicznego punktu widzenia lek ten należy do grupy  imidazolopirydyn. Stosowany jest m.in. w krótkotrwałym leczeniu bezsenności. Cechą charakterystyczną jest mniejszy potencjał uzależniający niż inne leki z grupy benzodiazepin. Powoduje również delikatniejszy depresyjny wpływ na pamięć. Symptomy po zaprzestaniu przyjmowania leku zdają się być mniej nasilone w konfrontacji z innymi pochodnymi benzodiazepiny. Cechą charakterystyczną Zolpidemu jest silne i krótkie działanie, a także niedługi okres półtrwania- około 3,4 godziny. Efektem jego działania jest wydłużony i pogłębiony sen.

Zaburzenia snu u osób w podeszłym wieku. Co trzeba o nich wiedzieć?

W populacji osób starszych bezsenność jest powszechnym problemem. Dzieje się tak, ponieważ na rytm snu i czuwania bezpośredni wpływ ma proces starzenia się organizmu. Najczęściej występującą nieprawidłowością snu jest bezsenność, określana jako niewystarczająca ilość i jakość snu, spowodowana przez utrudnione zasypianie, zbyt wczesne wybudzenie lub utrzymanie snu. Dane statystyczne pokazują, że prawie co drugi dorosły Polak cierpi w wyniku bezsenności. Szacuje się, że występowanie tego rodzaju zaburzenia snu u osób starszych jeszcze wyższe. Jednak określenie skali problemu, jest trudne do ustalenia, ponieważ tylko część seniorów informuje swoich lekarzy o tym problemie, a część uważa, że trudności związane ze snem są naturalnym następstwem procesu starzenia. Jednak nie podlega wątpliwości to, że bezsenność seniorów to dolegliwość, która negatywnie wpływa na jakość ich życia, a także na kondycję fizyczną i psychiczną. Przyczyn bezsenności u seniorów może być wiele. Zazwyczaj zaburzenia snu wynikają z niewystarczającego stężenia melatoniny w organizmie. Wraz z wiekiem produkcja melatoniny w organizmie zmniejsza się. Niedostateczne jej stężenie powoduje, że faza snu głębokiego jest bardziej podatna na zakłócenia, dlatego też seniorzy często narzekają na ogólną jakość snu, często po przebudzeniu czują się niewypoczęci, co powoduje większą skłonność do drzemek w ciągu dnia, co z kolei potęguje też problem bezsenności. Dla seniorów nie pozostają bez znaczenia również inne przewlekłe schorzenia fizyczne, przede wszystkim te, które wywołują ból, może on bowiem zakłócić prawidłowy sen. Poza procesami fizjologicznymi również styl życia może mieć negatywny wpływ na jakość snu. Przede wszystkim, brak aktywności fizycznej i ograniczenie czasu spędzonego na świeżym powietrzu wpływa na rozregulowanie rytmu dobowego i zaburzenia snu. 

Czy Zolpidem to bezpieczny wybór w leczeniu bezsenności seniorów?

Leki z grupy benzodiazepin, nie są bezpiecznym wyborem dla osób starszych. Opublikowane badania wskazują na liczne rozpowszechnienie działań niepożądanych ze strony układu nerwowego np. zawroty głowy, osłabienie, nadmierna senność, a nawet zaburzenia świadomości. Wielu naukowców podkreśla niekorzystny wpływ Zolpidemu na funkcje poznawcze. U pacjentów w podeszłym wieku jest on wyraźniejszy w porównaniu z młodszymi grupami wiekowymi. Często występującymi działaniami niepożądanymi u seniorów są zaburzenia koordynacji ruchowej i spowolnienie psychoruchowe. Mogą one prowadzić do groźnych upadków oraz problemów z prowadzeniem pojazdów. Szacuje się, że ryzyko złamania kości udowej jest do 50% wyższe u pacjentów w podeszłym wieku stosujących zolpidem długoterminowo w porównaniu z osobami, które tych leków nie przyjmują lub przyjmują je tylko sporadycznie. Doświadczenie kliniczne wskazuje, że osoby w podeszłym wieku stosujące te leki nasenne mają zaburzenia ruchowe i poznawcze, dlatego też gorzej radzą sobie z bardziej złożonymi zadaniami. 

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej