Czy leki z zolpidemem są bezpieczne?

Jak zolpidem działa na nasz organizm?

Zolpidem to lek o działaniu nasennym, uspokajającym i rozluźniającym. Właściwości te są możliwe wskutek oddziaływania substancji na ośrodkowe receptory, które współtworzą wielocząsteczkowy receptor GABA-Ω. Efektem tego jest modulacja kanału chlorkowego i zwiększone wiązanie kwasu γ-aminomasłowego (GABA) o właściwościach wyciszających i hamujących czynności neuronów. W rezultacie podawanie zolpidemu wywołuje efekt usypiający, rozluźniający mięśnie, skracający czas potrzebny na zaśnięcie i wzmacniający głębokość uzyskanego snu. Ponadto zolpidemowi przypisuje się działanie przeciwlękowe i uspokajające.

Zolpidem a interakcje – na co należy uważać?

Przede wszystkim zolpidem, podobnie jak reszta benzodiazepin, preparatów nasennych czy leków o działaniu psychotropowym, nie mogą być łączone z alkoholem. Napoje alkoholowe potęgują uspokajające i wyciszające właściwości zolpidemu, co może wydłużyć działanie substancji czynnej i tym samym upośledzić możliwość pacjenta w zakresie codziennego funkcjonowania.

Ponadto zolpidem jest niewskazany do użycia z innymi środkami farmakologicznymi:

  • neuroleptykami,
  • ketokonazolem,
  • antydepresantami SSRI,
  • środkami znieczulającymi,
  • lekami przeciwhistaminowymi,
  • lekami przeciwpadaczkowymi,
  • pozostałymi lekami nasennymi,
  • narkotycznymi lekami przeciwbólowymi.

Środki ostrożności przy stosowaniu zolpidemu – o czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim leczenie zolpidemem jest w pewnym stopniu niebezpieczne dla pacjentów z depresją, zaburzeniami lękowymi o charakterze depresyjnym czy osób borykających się z psychozami. Wynika to z faktu, że lek podobnie jak inne benzodiazepiny może stanowić przyczynę wzmożenia skłonności do myśli samobójczych. Równie częstym problemem są tzw. paradoksalne reakcje psychiczne jak wściekłość, rozdrażnienie czy omamy. Zjawisko to jest szczególnie częste u pacjentów w podeszłym wieku.

Choć zolpidem jest lekiem stosowanym do farmakoterapii bezsenności, to jednak warto wiedzieć, że może on wywoływać zaburzenia snu o charakterze lunatyzmu. Ponadto należy wspomnieć o zjawisku zwanym bezsennością z odbicia, które polega na nasileniu objawów zaburzeń snu i rozmaitych nieprawidłowości psychicznych np. zwiększonego odczuwania lęku, chwiejności emocjonalnej czy obniżenia nastroju. Nie można też zapomnieć, że zolpidem może wywoływać efekt niepamięci wstecznej czy spowodować amnezję.

Zolpidem to lek rekomendowany do krótkotrwałej farmakoterapii (maksymalnie 4 tygodnie). Powodem jest to, że podobnie jak inne benzodiazepiny i leki nasenne wykazuje potencjał uzależniający. Uzależnienie od zolpidemu obejmuje sferę psychiczną i fizyczną. Dla uniknięcia zespołu odstawiennego poleca się stopniowe zmniejszanie dawki stosowanego leku.

Bibliografia

  1. http://chpl.com.pl/data_files/2011-11-18_spc-zolpidemvb10mg-pl.pdf
  2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=854

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej