Czy przyjmowanie zolpidemu w ciąży jest bezpieczne?

Farmakoterapia w trakcie ciąży – czy jest bezpieczna?

Ciąża jest nierozerwalnie związana z szeregiem fizjologicznych zmian w kobiecym organizmie, które oddziałują na farmakokinetykę leków. W wyniku tego produkty lecznicze charakteryzuje:

  • zupełnie inne uwalnianie składników aktywnych,
  • odmienne wchłanianie substancji czynnej z przewodu pokarmowego,
  • zmieniona dystrybucja do tkanek, co jednocześnie powoduje różnice w metabolizmie leku,
  • różnorodna eliminacja metabolitów leku z organizmu w związku z czym substancja czynna może pozostać w ustroju przez dłuższy czas.

Nie wszystkie leki mają negatywny wpływ na ciążę, rozwój płodu i laktację. Produkty lecznicze są odpowiednio klasyfikowane, co pozwala pacjentom i pracownikom służby zdrowia ocenić możliwość ich użycia. Dokładne informacje są zawarte w charakterystyce produktu leczniczego – wykorzystuje się w niej europejską klasyfikację EMA, która zawiera 9 kategorii uszeregowanych w sposób hierarchiczny. Niemniej jednak należy pamiętać, że leki w trakcie ciąży i karmienia piersią są wprowadzane do farmakoterapii wyłącznie przez lekarza prowadzącego. Tylko specjalista może ocenić czy dany środek farmakologiczny jest możliwy do użycia – użycie leków i suplementów diety na własną rękę może stanowić realne zagrożenie dla ciąży, płodu i matki.

Stosowanie zolpidemu u kobiet w wieku rozrodczym

W charakterystyce produktów leczniczych z zolpidemem widnieje informacja, że kobieta stosująca lek w okresie rozrodczym i planująca lub podejrzewająca zajście w ciążę musi skonsultować się z lekarzem. Specjalista oceni konieczność przerwania farmakoterapii.

Stosowanie zolpidemu przez kobiety ciężarne

Dotychczasowe badania nie potwierdziły embriotoksycznych i teratogennych właściwości zolpidemu. Niemniej jednak nie wykazano, że farmakoterapia w okresie ciąży jest całkowicie bezpieczna dla matki i rozwijającego się płodu. Zolpidem, podobnie jak i inne leki o działaniu nasennym, nie powinny być stosowane w trakcie ciąży – zwłaszcza w trakcie I trymestru. Niemniej jednak mogą istnieć uzasadnione względy medyczne podawania leków z zolpidemem kobiecie ciężarnej np. pod koniec III trymestru lub w trakcie porodu. Należy jednak mieć świadomość, że istnieje ryzyko występowania skutków ubocznych farmakoterapii u noworodka. Działania niepożądane, które mogą nastąpić to m.in. niewydolność oddechowa, upośledzenie napięcia mięśniowego o charakterze hipotonii czy też hipotermia. Ponadto należy pamiętać, że zolpidem i inne leki nasenne mogą spowodować w płodzie występowanie uzależnienia fizycznego, co po porodzie doprowadzi do zespołu odstawienia.

Bibliografia

  1. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=854
  2. https://www.polfawarszawa.pl/products/chpl/smpc-zolpic-2017-05pl.pdf

Bibliografia

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki: