Zolpidem a alkohol

Alkohol i leki – na czym polega niebezpieczeństwo tego połączenia?

Praktycznie każdy lek w mniejszym bądź większym stopniu wchodzi w interakcje z alkoholem. Nawet niewielka ilość niskoprocentowego piwa może spowodować, że działanie środka farmakologicznego będzie zaburzone i zupełnie inne od tego opisanego w charakterystyce produktu leczniczego. Spożycie alkoholu w trakcie farmakoterapii może oddziaływać praktycznie na całą farmakokinetykę leku – począwszy od wchłaniania, przez dystrybucję i metabolizm, a skończywszy na procesie eliminacji substancji czynnej z ludzkiego ustroju.

Zaburzenie może mieć dwojaki charakter. W niektórych przypadkach alkohol doprowadzi do spotęgowania działania leku, w innych będzie stanowić przyczynę jego osłabienia. W rezultacie farmakoterapia może okazać się nieskuteczna (brak efektu leczniczego) bądź niebezpieczna (spotęgować ryzyko występowania działań niepożądanych lub doprowadzić do zagrożenia życia).

Warto też wspomnieć, że leki oddziałują też na metabolizm alkoholu, co prowadzi do nasilenia jego odurzającego działania.

Jak alkohol wpływa na działanie zolpidemu?

Zolpidem jest szybko działającym lekiem nasennym, który znajduje zastosowanie w krótkotrwałej farmakoterapii bezsenności. Alkohol powoduje znaczną intensyfikację nasennych właściwości zolpidemu, co potęguje szansę występowania działań niepożądanych. Wśród nich należy wymienić:

  • zaburzenia psychoruchowe dnia następnego,
  • upośledzenie zdolności obsługi pojazdów mechanicznych,
  • somnambulizm np. lunatykowanie, nieświadome wykonywanie czynności we śnie.

Dlaczego połączenie alkoholu z zolpidemem jest niewskazane?

Przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo pacjenta, które zostaje znacząco zmniejszone wskutek ograniczenia możliwości prowadzenia pojazdów. Problemy w formie wydłużonego czasu reakcji, zawrotów głowy czy podwójnego i nieostrego widzenia stwarzają realne zagrożenie dla chorego, innych osób w pojeździe i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Ponadto tego typu niedogodności są także dużym utrudnieniem w wykonywaniu prostych czynności domowych lub zawodowych.

Równie niebezpieczne mogą okazać się zaburzenia somnambuliczne – niejednokrotnie pacjenci łączący zolpidem z alkoholem doświadczają epizodów np. nieświadomego przygotowywania posiłków przez sen, co w przypadku korzystania z kuchenki gazowej może skończyć się tragedią dla wszystkich mieszkańców. Warto też dodać, że picie alkoholu w trakcie leczenia zolpidemem potęguje ryzyko uzależnienia.

Bibliografia

  1. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=854
  2. https://www.polfawarszawa.pl/products/chpl/smpc-zolpic-2019-02pl.pdf

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej